• Charakteristika materskej školy

• Materská škola v Hrnčiarovciach nad Parnou vznikla 1.9.1961 v provizórnych priestoroch základnej školy. V školskom roku 1964/65 bola presťahovaná do zrekonštruovanej budovy bývalej základnej školy v ulici Sv. Martina 69, kde sídlila 42 rokov.

Od školského roka 2006/2007 sídli materská škola  v pavilóne B, ZŠ s MŠ na Kostolnej ulici 28 v Hrnčiarovciach nad Parnou. Prvé poschodie a časť prízemia boli zrekonštruované na materskú školu v prvom polroku 2006 a uvedené do prevádzky k 1.septembru 2006. K materskej škole patrí aj časť prízemia, kde sa nachádzajú priestory na zabezpečenie stravovania detí: výdajňa stravy a jedáleň. Pre potreby materskej školy bola vedľa pavilónu vyhradená časť areálu, ktorá slúži na pobyt detí vonku. Detské ihrisko je vybavené základným zariadením – pieskovisko, malé drevené veže, kladiny, lavičky so stolíkom,  doplnené novými záhradnými prvkami od firmy Nomiland.

Presťahovaním sa do nových priestorov sa zlepšili podmienky na výchovu a vzdelávanie detí, na  činnosti zabezpečujúce životosprávu a celkove sa skvalitnil pobyt detí v MŠ. Materiálno-technické podmienky každoročne zlepšujeme, podľa finančných možností školy. Materská škola poskytuje predprimárne vzdelávanie deťom od  troch do šiestich rokov veku a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Po dohode so zákonným zástupcom je možné poskytovať deťom výchovu a vzdelávanie celodennou alebo poldennou formou.

Vzdelávanie v našej materskej škole prebieha podľa Školského vzdelávacieho programu Od školičky ku škole, ktorý je vypracovaný v súlade s inovovaným Štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie.

Materská škola je prvá inštitucionalizovaná forma vzdelávania, s ktorou prichádza dieťa do kontaktu. Jej cieľom je vytvárať vhodné predpoklady na rozvoj kompetencií a základných gramotností v nasledujúcom období. Súčasne je však spoluzodpovedná za vytvorenie vzťahu dieťaťa k učeniu sa, k aktívnemu poznávaniu sveta a vzťahov okolo seba. Podporuje schopnosť spolupráce s rovesníkmi aj s dospelými či zvládanie vlastných emócií.

Materská škola má za cieľ podporiť nielen socializáciu detí, ale prostredníctvom vlastnej aktivity detí podporovať poznávanie sveta okolo seba.

Našou filozofiou je rozvíjať samostatné a zdravé deti, rozvíjať kultivované vzťahy učiteľ – dieťa – rodič. Rozvíjať jeho prirodzenú aktivitu, empatiu a uplatňovať zážitkové učenie.

Prioritou je vo výchovno-vzdelávacom procese zacieliť pozornosť na rozvíjanie kľúčových kompetencií s dôrazom na rozvoj kritického myslenia, digitálnej gramotnosti, sociálnych kompetencií (pravidelným uplatňovaním participatívneho vyučovania). Využívať rôznorodé metódy, formy a primerané diagnostické nástroje evalvácie detí pri posudzovaní ich napredovania, pri prevencii ich zlyhávania, podpore ich talentov a pri identifikácii ŠVVP.

• 033/ 5548 123
      • Kostolná 28, 919 35 Hrnčiarovce nad Parnou 91935 Hrnčiarovce nad Parnou Slovakia